Cанкції до неплатників
Законодавство України чітко регулює взаємовідносини сторін - учасників цього ринку. Їх права і зобов';язання закріплені в Законі України «Про житлово-комунальні послуги» (далі по тексту - Закон).
Основним зобов';язанням виконавця житлово-комунальних послуг - це надання їх споживачеві, а останній, у свою чергу, повинен своєчасно вносити оплату за них.
Незважаючи на законодавче регулювання ситуації, між сторонами нерідко фіксуються випадки конфліктів і пов';язано це, в першу чергу, із взаємними звинуваченнями сторін про невиконання своїх зобов';язань, які закріплені в законодавчих документах. Найчастішим порушенням зобов';язань в таких правовідносинах є не оплата споживачем грошових коштів за надані йому послуги.
Обов'язок споживачів, щодо оплати наданих житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом закріплено в ч. 3 ст. 20 Закону, а також у п. 7 «Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 р, №572.
Етапи стягнення заборгованості за житлово - комунальні послуги з боржника:
- Надання споживачу/боржнику попередження про оплату заборгованості за надані йому послуги;
- Припинення надання комунальних послуг (випадки, при яких припиняється надання житлово-комунальних послуг визначені ч. 3 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»);
- У разі несплати боргу споживачем після надання попередження, подається позовна заява до суду з позовними вимогами про стягнення заборгованості. Вимоги до такого документа містяться в Цивільному процесуальному кодексі або Господарському процесуальному кодексі України.
Після отримання виконавчого документа (ст. 17 Закону України «Про виконавче впровадження») у суді, він подається у відділ Державної виконавчої служби для його примусового виконання.
В процесі виконання рішення суду державний виконавець може накладати арешт на майно та кошти боржника, описувати і заарештовувати майно, яке належить йому для подальшої реалізації з метою виконання рішення суду про стягнення заставленого за житлово-комунальні послуги. Також стягувач має можливість подавати заяви і клопотання державному виконавцю з метою привернути боржника до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду (у разі стягнення з юридичної особи - ст. 382 Кримінального кодексу України).